Piotr Drożdż „Wertykalny kalejdoskop” – wystawa fotografii

8-21 kwietnia 2024
Szara Galeria CENTRUM
wstęp wolny


spotkanie autorskie – 13 kwietnia (sobota), g. 12.00

Wystawa fotografii to swego rodzaju podróż przez świat sportów górskich. Nawiązując do tytułowego kalejdoskopu, każda sekcja jest poświęcona innemu tematowi – ma też odmienną stylistykę i charakter.

Od zdjęć pokazujących najlepszych światowych i polskich wspinaczy w akcji, przez portrety wybitnych alpinistów, po reportażowe ujęcia z aren zawodów. Od pejzaży pokazujących najważniejsze ściany w historii alpinizmu, przez kadry z wierzchołków kultowych tatrzańskich turnic po wyczyny wertykalnych akrobatów uprawiających mniej znane dyscypliny: skiapinizm, slackline, wspinaczkę po budynkach czy taniec na szarfach zawieszonych na skalnym okapie.

Każde zdjęcie lub mini-esej fotograficzny opatrzony jest rozbudowanym opisem, sprawiając, że widzowie wystawy – oprócz walorów wizualnych – otrzymają spory zastrzyk wiedzy o sportach górskich. Osobny „przewodnik” po wystawie zostanie przygotowany dla dzieci.

Piotr Drożdż, redaktor naczelny magazynu GÓRY, fotograf, prelegent i organizator wydarzeń górskich. Autor nagradzanych i tłumaczonych na inne języki książek górskich, kalendarzy i wystaw fotografii górskiej oraz setek zdjęć i artykułów publikowanych w polskiej i zagranicznej prasie górskiej. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów fotograficznych (Banff Mountain Photography Competition, King of the Dolomites), nagród przyznawanych za osiągnięcia wspinaczkowe i alpinistyczne (m. in. Arco Rock Legends, Kolosy) i międzynarodowych wyróżnień przemysłu outdoorowego (ispo Award, OutDoor Industry Award, Scandinavian Outdoor Award). Sporty przestrzeni uprawia od 30 lat, jest instruktorem wspinaczki sportowej.