Mateusz Waligóra: „Cisza. Pieszo przez Gobi”

„Cisza” to pełna refleksji opowieść o samotności w jednym z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc na ziemi. Próba odpowiedzi na pytania o sens podejmowania wyzwań, w trakcie których w gruncie rzeczy droga nigdy nie prowadzi do celu. W rezultacie zaś to opowieść o tym jak wiele jest w stanie znieść człowiek, który wierzy, że wędrówka przez pustynie już sama w sobie stanowi rodzaj nagrody.

Mateusz Waligóra rozpoczął samotny marsz przez Gobi w zachodniej Mongolii, nieopodal granicy z Chinami. Żeby dotrzeć do pustynnej części Gobi, musiał przejść przez góry Ałtaju Gobijskiego. Cały potrzebny ekwipunek ciągnął za sobą na specjalnie przygotowanym do wyprawy wózku, którego waga wraz z zapasami żywności i wody przekraczała czasem nawet 200 kg. Postanowił, że na pustyni będzie samowystarczalny. Nawigował dzięki kilku mapom, na których przed wyprawą oznaczył wszystkie potencjalne ujęcia wody. Było i tak, że gubił się na jednej z tysiąca wyjeżdżonych przez mieszkańców pustyni dróżek i błądził w poszukiwaniu właściwej trasy. Po trudach Ałtaju Gobijskiego wkroczył na pustynię. Tam zagrożeniem były burze piaskowe. Kilka z nich przetrwał w namiocie. Po 1785 kilometrach samotnego marszu i 32 metrach plastrów opatrunkowych dotarł do Sainshand we wschodniej Mongolii. Jest pierwszym człowiekiem na świecie, który tego dokonał.

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. W 2018 roku jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł samotnie mongolską część największej pustyni Azji – Gobi. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych.  Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jest autorem książki „Trek” wydanej nakładem wydawnictwa Agora. 

30.03.2019 r.
Scena NCK
g. 13.00