Kapitan i Admirał: „Pik Dybowskiego”

Jako pierwsi zimą zdobędziemy najwyższy szczyt gór Momskich, położonych w północno-wschodniej Jakucji (Rosja) i dostępnych latem tylko z powietrza lub drogą wodną. Zimą można do nich dojechać  po zamarzniętych rzekach. Cały masyw ma długość około 500 km, czyli 7 razy większą niż Tatry, a najwyższy szczyt, o wysokości 2533 m n.p.m., nie ma nazwy…

Północno-wschodnia Jakucja jest biegunem zimna na półkuli północnej – najniższa zanotowana tam temperatura to -71,2°C. Ekspedycja ruszy pod koniec stycznia, a więc zmierzy się z warunkami srogiej, syberyjskiej zimy. Temperatura może sięgać poniżej -60°C. Będzie to wyzwanie zarówno dla nas, jak i dla sprzętu.

Z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę uczcimy pamięć wielkiego Polaka i badacza Syberii – Benedykta Dybowskiego – nazywając szczyt jego imieniem. Dybowski był uczestnikiem Powstania Styczniowego, który został zesłany na Sybir za udział w walkach. Tam wykazał się jako wszechstronny badacz: przyrodnik (opisał kilkaset gatunków roślin i zwierząt), etnograf (pracował wśród autochtonicznych ludów m.in. Zabajkala i Czukotki) oraz lekarz, który organizował pomoc medyczną na Kamczatce zakładając szpitale dla trędowatych.

– Kapitan i Admirał

Kapitan i Admiał czyli:
Szymon Przebinda – absolwent lingwistyki stosowanej na UAM Poznań Miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody.
Eryk Krysowski – ekonomista, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego. Fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych.

30.03.2019 r.
Scena NCK
g. 14.30