
29.03.2025 r. (sobota)
Scena NCK
g. 11.00
bilet na cały dzień prelekcji – 69/49 zł <kup online – kliknij>
9 października 2024 roku Dorota Rasińska-Samoćko weszła na Shisha Pangmę (8013 m n.p.m.). Tym samym dokonała historycznego osiągnięcia i stała się pierwszą (i jedyną jak dotąd) Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum, a jednocześnie pierwszą himalaistką z takim wynikiem z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, piątą kobietą na świecie i najszybszym himalaistą bez komercyjnego teamu sponsorskiego.
Droga do zdobycia Korony Himalajów i Karakorum w rekordowym tempie (w zaledwie 3 lata) nie była ani łatwa, ani prosta, ale pełna fizycznych i psychicznych wyzwań, również takich, które wymagały przełamywania stereotypów. Zanim wyruszyła w Himalaje, Dorota osiągała zawodowe szczyty pracując w dyplomacji, jej aspiracje sięgały jednak znacznie wyżej. Determinacja, nieugiętość i wytrwały trening zapewniły realizację wyznaczonych celów i to z niebywałymi wynikami – w 2022 roku zaledwie w 3 miesiące zdobyła 7 ośmiotysięczników (w tym te uznawane za najtrudniejsze): K2, Nanga Parbat, Annapurnę, Kanczendzongę, Makalu, Broad Peak i Lhotse. Również wyprawy z lipca 2024 roku na Gasherbrum I i II (dwa szczyty zdobyte w 7 dni) pełne były wyzwań, towarzyszyły im zmagania z huraganowym wiatrem, „biała ciemność”, oblodzenie, 22-godzinny atak szczytowy i wypadek partnera wspinaczkowego. Mimo wszystkich tych trudności Dorota wytyczała szlaki i dokonywała pierwszych wejść w sezonie.
W trakcie spotkania Dorota opowie o swojej pasji, motywacji, marzeniach i filozofii życia, a także o tym jak łączyć romantyczne wyobrażenia z wysokogórskimi realiami.
Dorota Rasińska-Samoćko – z zawodu jest prawnikiem i dyplomatą, a z zamiłowania pasjonatką natury, podróży i sportów ekstremalnych. Poza himalaizmem uprawia nurkowanie, jazdę na nartach i aktywnie podróżuje, odbywając liczne trekkingi oraz wspinaczki na wszystkich kontynentach Planety. Zwiedziła z plecakiem 140 krajów (głównie samotnie). Napisała dwie książki: „Moja Azja. Dora na szlaku” oraz „Australia i coś więcej”. Laureatka licznych nagród: m.in. Kolosa (Wyczyn Roku za 2022, wyróżnienie za 2023), Orła (za rok 2023 i 2024) oraz Primus Inter Pares (za rok 2023).





