Denis Urubko – „Miesiąc miod8000wy”

13.04.2024 r. (sobota)
Scena NCK

g. 15.00

Uczta dla niepoprawnych romantyków, którzy od spotkania oczekują czegoś więcej niż opisu wejścia na górski szczyt z wyliczeniem niezbędnych czynności sprzętowych. Szczerze, lecz bez sentymentalnej tkliwości, wprowadzę świat emocjonalnych przeżyć, których doświadczałem podczas wypraw w góry najwyższe. Opowiem o dojrzałej miłości do gór, odnawiającej silę i o wierze w siebie.
– Denis Urubko

Rozmowę poprowadzi Bogusław Magrel

Denis Urubko – jeden z najlepszych himalaistów na świecie, a dodatkowo filmowiec, pisarz i były oficer armii Kazachstanu. Jako piętnasty człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – i jako ósmy na świecie dokonał tego bez użycia butli tlenowych. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe w górach wysokich. Do jego największych osiągnięć należą: pierwsze wejścia zimowe na Makalu i Gaszerbrum II oraz wytyczenie wielu nowych dróg (m.in. na Pik Pobiedy, Cho Oyu, Manaslu, Broad Peak). Do 2010 był rekordzistą w biegu na Elbrus (3 h 55 min 58 s).

W 2018 r. Denis Urubko przerwał zimową wyprawę na K2 i wziął udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, której celem była pomoc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich oraz zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo jej uczestników. W 1999 r., w ciągu 42 dni, zdobył wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego, wymaganych do uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery, czym ustanowił niepobity do tej pory rekord. Wspinał się z najlepszymi himalaistami na świecie, m.in. z Krzysztofem Wielickim Adamem Bieleckim i Marcinem Kaczkanem.
W latach 1998–2001 był wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie. W 2009 roku otrzymał „Złoty Czekan Świata” za wspinaczkę na Cho-Oyu, nową drogą, w stylu alpejskim, a w 2020 roku „Polski Złoty Czekan” za wytyczenie nowej drogi na Gasherbrum II, samodzielnie i bez dodatkowego tlenu.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019) i Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (Francja, 2019). Od 2015 r. posiada obywatelstwo polskie.

Napisał kilka książek. W Polsce ukazały się: „Czekan porucznika”, „Skazany na góry”, „Absurd Everestu” i „Bez strategii przetrwania”.