Jak korzystać z przyrody tak, aby zostawić po sobie jak najmniejszy ślad?
7 zasad etyki outdoorowej w Tatrach przedstawi Jan Krzeptowski-Sabała – przewodnik tatrzański specjalizujący się w turystyce przyrodniczej.
Tatrzański Park Narodowy – jedyny park narodowy w Polsce o charakterze alpejskim. Misją TPN jest ochrona i pomoc w zrozumieniu przyrody i kultury Tatr oraz umożliwienie doświadczania ich przez obecne i przyszłe pokolenia. Tatry, jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, przyciągają rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Z rosnącą w ostatnich latach liczbą turystów, bliską już 4 mln rocznie, należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. TPN o powierzchni 21197 ha jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Najwyższe szczyty w Parku przekraczają wysokość 2400 m n.p.m. (Rysy: 2499 m n.p.m.). TPN cechuje wysoka bioróżnorodność, żyje tu około 1000 gatunków roślin naczyniowych, spośród których blisko dwustu nie zobaczymy w innych rejonach kraju. Wśród zwierząt szczególnie cenne są reliktowe gatunki wysokogórskie – świstak i kozica, oraz duże ssaki drapieżne – wilki rysie i niedźwiedzie. Do dyspozycji turystów jest 275 km znakowanych szlaków pieszych. Zimą mogą z nich korzystać także narciarze skiturowi. Na terenie Parku można uprawiać także narciarstwo alpejskie, taternictwo i taternictwo jaskiniowe.
Jan Krzeptowski-Sabała – mgr inż. leśnictwa, przewodnik tatrzański specjalizujący się w turystyce przyrodniczej, edukator promujący etykę środowiskową Leave No Trace i filozofię Zero Waste. Od 2010 roku związany z Tatrzańskim Parkiem Narodowym – koordynator Wolontariatu dla Tatr, specjalista ds. udostępniania a obecnie główny specjalista ds. edukacji. W 2014 roku ukończył kurs „Turystyka na obszarach chronionych” na Uniwersytecie Stanowym Kolorado. Od 2019 roku przewodnik-interpretator dziedzictwa, członek Interpret Europe. Członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem.
29.02.2020 r.
sala kameralna 203
g. 14.00